Ticari Uyuşmazlıklarda
Bilgi Formu Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Formu Doldurunuz
Avrupa Arabuluculuk Merkezi
Ticari Uyuşmazlıklarda

Arabulucular bazı davalarda tarafların isteğine bağlı olarak uyuşmazlığa dahil edilse de ticari uyuşmazlıklarda – konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat taleplerinde – dava açılmadan önce arabuluculuk hizmetine başvurmuş olmak dava şartıdır.

Bu gibi uyuşmazlıklarda davalılar/taraflar ticari işletme sahipleridir. İş yaşamlarında sürekliliği bölmemek adında hızlı sonuçların alınması önemlidir. Arabuluculuk daha hızlı ve karlı sonuç alınabilen bir hizmettir. Bu durum ticari hayatı kolaylaştıracaktır.

Zorunluluk kapsamındaki durumlar; küçük ölçekli şirketten büyük şirketlere kadar çekten gemi ticaretine, sigortacılıktan, ödünç işlerden, rekabetten kaynaklanan uyuşmazlıklardır.

Ticari hayatın, iş ilişkilerinin en önemli konularından birisi de gizliliktir. Uyuşmazlığınıza arabulucuların dâhil olması sizi kesinlikle rahatsız etmemelidir. Size çözüm yolu sunmak için dâhil olan üçüncü şahıs arabulucu kesinlikle gizlilik ilkesine prensiplerine uyacaklardır.

Bu davalardaki arabuluculuk şartı olmasına ilişkin düzenleme sadece ticari davalara yöneliktir. İflaslar, icra takibi gibi talepler zorunlu – dava şartı arabuluculuk kapsamında değildir.

Taraflar dava konusunun gerçekten ticari bir dava olup olmadığına emin olmalıdır. Ticari işletmelerin alacak - verecek konusundan çıkıp hukuksak davalar nispi ticari dava sayılır. Buna örnek vermek gerekirse firma ve tüketici arasında geçen davalardır. Bunlara dava şartı arabulucu ile ilerlenmesine gerek yoktur.

En başında da belirttiğimiz gibi arabuluculuk dava yoluna gitmeden kişilerin tercih edebileceği, ettiği takdirde de hem zamandan hem de maddi açıdan fayda sağlayacağı bir sistemdir. Ancak bazı davalarda, ticari uyuşmazlık davaları buna örnek olmuştur. Alınan kararla dava şartı ile arabuluculardan uyuşmazlık yaşayan taraflar hizmet almalıdır.