Kira Uyuşmazlıklarında
Bilgi Formu Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Formu Doldurunuz
Avrupa Arabuluculuk Merkezi
Kira Uyuşmazlıklarında

Arabuluculuk hizmetleri arasında kira sözleşmelerindeki uyuşmazlık da yer almaktadır.

Tarafların mahkemeye gitmeden çözüm arayışlarında, fark edilemeyen noktaları görebilmek için arabuluculuk rehberliği çok önemlidir.

Bu süreç sizlerin dava hakkınızı elinizden alan bir sistem değildir.

Kira sözleşme uyuşmazlıkları, mülk sahibi, kiracı arasında yaşanan en büyük sorunlardan biridir. Kiracı ya gelir elde edemediği için mağdur duruma düşüp ödemesini yapamaz ya da tamamen art niyetle yükümlülüğünü yerine getirmez.

Ortaya çıkan uyuşmazlıklar; kira bedelinin ödenmemesi, eksik ya da geç denmesi, kiracının sözleşme bitimi tarihinde evi boşaltmaması,  bağlayıcı kurallara aykırı hareket etmesi, ev sahibinin haksız yere kiracıyı evden çıkarmak istemesi, acil ihtiyaç dâhilinde kiracıya çık denmesi gibi örnekler başta olmak üzere birçok nedeni kapsar.

En çok karşılaşılan dava kira bedelinin belirlenmesine dair yürütülen kira bedeli tespit davalarıdır.

Ancak dava sürelerini düşündükçe uzayan zaman ve mağduriyetin artmasın arabuluculuk hizmetinin ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir.

Kira veren kişi, kiracı, ev sahibi, paydaş gibi olay üzerinden söz hakkı olan ya da mağduriyeti yaşayan -  yaşaması muhtemel kişiler arabulucuya başvurabilir. Tarafların arabulucu ile ilerlemesi durumunda hem zamandan kazanacak hem de maddi olarak ekonomik olacaktır.